Depolama Alanını En Çok Ne Doldurur?

Depolama Alanını En Çok Ne Doldurur?

Depolama Alanını En Çok Ne Doldurur?

Depolama Alanını En Çok Ne Doldurur? Bu soruya bir örnekle cevap vermek gerekirse, öncelikle 16 GB hafızalı bir telefon örneğinden başlayalım. Yaklaşık 6-7 GB alanı sadece uygulamalar meşgul ediyor. Oyunlar 700-900 MB. Müzikler 600-700 MB’ lık yer kaplamaktadır. WhatsApp yaklaşık 400 ile 500 MB yer kaplıyor. Facebook yaklaşık 300-400 BM yer kaplıyor. Banka uygulamaları, Youtube ve İnstagram 200-300 MB. Genel olarak takriben 14-15 GB hafıza kullanılmaktadır.

Fotoğraf, video, uygulamalar, oyun, internet erişimi ve onlarca farklı uygulama derken bir bakmışız, akıllı telefonumuzun depolama alanı dolmuş. Bu gibi durumlarda bir temizlik yapmak şart ama nereden başlamalı?

Fotoğraf ve Video : Yaklaşık olarak bir dakikalık HD video 80 MB, bir fotoğraf dosyası ise 4 MB büyüklüğündedir.

WhatsApp’ tan otomatik olarak inen fotoğraflar : WhatsApp’ tan size gönderilen fotoğraflar ve videolar.

Uygulamalar : Çoğu uygulamanın boyutu büyük olmasa da, zamanla sayılarının artmasıyla birlikte depolama alanınızı tüketir.

Oyun : Merak edip indirdiğiniz onlarca oyun olduğunu tahmin edebiliyorum.

 Müzik : Örneğin 4 dakikalık bir müzik dosyası aşağı yukarı 5 MB büyüklüğündedir. 200 şarkı yaklaşık 1 GB’l ık yer kaplar.

İnternet Tarayıcı : Uzun zamandır internet tarayıcı belleğinizi temizlememişsinizdir. Bu da depolama alanını meşgul eden bir etkendir.

Tavsiyeler

Fotoğraf ve Video : Bu gibi durumlarda yapmanız gereken en iyi çözüm cihazdaki görüntüleri düzenli olarak harici bir depolama alanına aktarmak. Ayrıca bulut uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Uygulamalar : Uzun zamandır kullanmadığınız veya kullanmayı artık düşünmediğiniz uygulamaları hemen silin!

WhatsApp : Telefonunuza otomatik indirmeyi kapatın.

Oyun : Şimdi menünüzü kontrol edin, oynamadığınız kaç tane oyun varsa silin.

Müzik : Tüm müzik arşivinizi yanınızda taşımaya gerek yok, dinlemediklerinizi silin. Veya sevdiğiniz radyo kanalını dinleyebilirsiniz.

İnternet Tarayıcı : Telefon ayarlarınızdan tarama geçmişinizi ve ön belleği temizleyin.

Harici Bellek Kartı : Birçok farklı cihaz modelinde microSD harici bellek kartı seçeneği bulunmaktadır. 32 GB’ lık bir harici bellek kullanarak binlerce dosya ve uygulamayı bu bellekte saklamanız mümkün.

Bunların dışında hafıza yükseltmeye gidebilirsiniz. Android destekli bir çoğunda hafıza kartı kullanılabilir. Eğer ios destekli bir telefon kullanıyorsanız, teknik bir müdaheleyle NAND dediğimiz işlemle hafızayı yükseltebilirsiniz. Bu işlem için Kaya GSM size yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.