Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?

Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?

Android Telefonlar Nasıl Fabrika Ayarlarına Atılır?

Android Telefonlara Nasıl Format Atılır? İki şekilde format atılmaktadır. İlki menüden diğeri ise tuşlar yardımıyla olmaktadır.

İlki Android telefonlarda format atmak için öncelikle ayarlar kısmına girmelisiniz. Oradan yedekleme ve sıfırlama bölümünü bulmanız gerekiyor. Son olarak da açılan pencereden “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğini seçmelisiniz. Böylelikle telefonunuzu aldığınız günkü gibi sıfırlanmış bir şekilde kullanabilirsiniz.

Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?
Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?

İkinci seçeneğimiz tuşlar yardımıyla atılan formattır. Şimdi tuşlar yardımıyla telefona nasıl format atıldığını anlatacağız.

Birçok telefonun genel olarak aynıdır ama çok az modelde ise farklılıklar göstermektedir. Öncelikle telefonun kapalı olması gerekmektedir. Sonra ses açma tuşu, menü (home) tuşu ve güç (power) tuşuna aynı anda basarak telefonun açılmasını beklemeliyiz. Telefon açıldıktan sonra menü (home) tuşu ve güç (power) tuşunu bırakıyoruz ama ses açma tuşunu bırakmıyoruz ta ki karşımıza resetleme (fabrika ayarları) menüsü çıkana kadar. Çıkan resetleme (fabrika ayarları) ekranından, se saçma ve kısma tuşlar yardımıyla aşağı-yukarı yaparak wipe data/factory reset kısmına gelip güç (power) tuşuyla seçiyoruz. Daha sonra  çıkacak menüden yes seçilmelidir. Son olarak reboot system now seçildikten sonra telefon kapanıp açılacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra telefona format atma-fabrika ayarlarına geri dönecektir.


Bazı modellerdeyse ses açma-ses kısma ve güç (power) tuşuyla olmaktadır. Bir başka modellerdeyse sadece ses açma ve güç(power) tuşuyla olmaktadır.

Hangi Durumlarda Format Atılır?

Telefonunuza güvenlik için koyduğunuz ve unuttuğunuz desen şifresini kırmak için

Başta çocuklar olmak üzere yada başka kimselerin telefonunuzu kurcalamasını istemediğiniz için koyduğunuz ve unuttuğunuz şifre için

Telefonunuza bulaşan virüslerin silinmesi için

Cihazın zamanla yüklenen uygulamalar yüzünden yavaşlamasından dolayı hızlandırmak için

Format Atmak Zararlı Mı?

Kesinlikle zararlı değil bilakis faydalıdır. Çünkü hem zamanla bulaşan virüsleri temizlemek olsun hem de bazı zararlı uygulamaların telefonumuzu yavaşlatmasını bertaraf etmek olsun, format atmak faydalıdır.

Format Atmak İçin Teknik Servis Şart mı?

Hayır şart değildir. Kendinizde yukarıda bilgisini paylaştığımız yollarla yapabilirsiniz ya da internetten biraz araştırma yaparak görsel ve videolardan yardım alabilirsiniz. Son olarak bizimle yani Kaya GSM ile irtibata geçerek yardım isteyebilirsiniz. Bu ve benzeri konularda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.