Telefon Şarj Çeşitleri

Telefon Şarj Çeşitler

Telefon Şarj Çeşitleri

Telefon Şarj Çeşitleri Başta ince ve kalın Nokıa, Samsung E230 ve D880, Panasonic, Motorola Type Mini-B, İphone 4 ve şimdiki kullanılan Lightning, Samsung Micro A, Micro B ve Type-C olmak üzere, daha sayamadığımız bir çok modelleridir. Şimdilik son zamanlarda çoğunlukla kullandığımız Type Mini B, Micro A ve Micro B, Ligthning ve Type-C modelleri hakkında bilgi paylaşımı yapacağız. Ama önce USB nedir onu açıklayalım.

USB Nedir?

İngilizce “Universal Serial Bus” kelimesinin kısaltmasıdırUSB’nin türkçesi “Evrensel Seri Veriyolu” durUSB dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir. Aynı zamanda şarj etmektedir.

Şarj Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Type Mini B : Bu modeli ilk Motorola’ da görmüştük. O zamanlarda halk dilinde Motorola V3 şarjı ismi takılmıştı. Çünkü Motorola V3 modelinde bu şarj soketi kullanılmaktaydı. Sonra bir çok değişik sektörde kullanıldığını gördük. Örneğin modemlerde, küçük radyolarda, hoparlörde, mikrofonlarda vs. Şu anda telefonlarda kullanıldığını görmedim.

Micro USB : Geçmişten günümüze şarj çeşitleri çok değişikliğe uğramıştır. Örneğin Nokia eskiden ince-kalın kullanırken şimdilerdeyse Micro A kullanmaktadır. Eski Nokıalarda ilk kullanılan kalın uçlu şarj, sonra daha estetik duran fakat hemen kırılabilen dayanıksız ince uçlu şarjdan daha sağlamdı. Şimdilerdeyse hem teknolojiye hem de estetiğe ayak uydurup Micro USB kullanmaktadır.

Bir çok marka ve modelde kullanılmaktadır. Genellikle Samsung, Nokıa, Sony, LG, Huawei, Xiaomi, Oppo vb.

Type-C : Bir başka marka olan Samsung E250 ve D880 için kullanılan şarjların yerine hem Micro A, Micro B hem de Type-C kullanmaktadır. Micro A, Micro B; birinin tersi düzü varken diğerinin tersi düzü yoktur. Biz bu iki modeli tek isimle yani halk dilinde Micro USB diye kullanacağız. Micro USB şarjının başlık kısmının içinde ince iletken teller zamanla eğilip kırabilmektedir. Fakat Type-C tüm bu sorunları bertaraf etti. Hem estetik hem de dayanıklık olarak kendini kanıtlamaktadır.

Bir çok marka ve modelde kullanılmaktadır. Genellikle Samsung, Xiaomi vb.

Lightning : İphone 2,3 ve 4 gibi eski modellerinde kullandığı şarj soketinden vazgeçip şimdiki Lightning modelini kullanmaktadır. Eski model deyimi yerine iphone 4 şarjı diyelim. İphone 4 şarjı sağlamlık olarak fena değildi. Estetik olarak ta görünüşü güzeldi yalnız biraz büyüktü. Şimdi ise Lightning modelini, bence hem sağlam hem de güzel bir görünüşe sahiptir.

Bu model şarj sadece İphone için kullanılmaktadır.

Şarja ihtiyaç duymanız halinde veya şarj soketi tamiri için Kaya GSM‘ le irtibata geçebilirsiniz. Bir telefon kadar yakınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.