Samsung Test Kodu Ne İşe Yarar?

Samsung Test Kodu Ne İşe Yarar?

Samsung Test Kodu Ne İşe Yarar?

Samsung Test Kodu Ne İşe Yarar? Samsun *#0*# kodunu tuşladığımız da ekrana bir menü açılır. Bu menüde telefonun bazı arızalarını kontrol ve tespit olanağımız olmaktadır. İhtiyacımız olacak test araçlarını anlatmaya çalışacağım. Şimdi bu menüde çıkacak kontrol paneline beraber bakalım.

Öncelikle telefonun tuş kilidini açmanız gerek. Sonra tuşlar yardımıyla *#0*# tuşlanır. Daha sonra çıkan menüdeki araçları kullanacağız.

Ekran Renkleri

RED : Kırmızı kontrol paneli, ekranın rengini belirtmektedir. Bastığımızda kırmızı olmalı. Kırmızı ise sorun yoktur.

GREEN : Bu kontrol paneli, ekranın rengini belirtmektedir. Bastığımızda yeşil olmalı. Başka bir renk olması durumunda, ters giden bir şeyler var demektir.

BLUE : Bu mavi renk kontrol paneli, ekranın rengini belirtmektedir. Bastığımızda mavi olmalı. Mavi yanmazsa yada başka bir renk olması durumunda, bir teknik servise gösterip bilgi alabilirsiniz.

RECEİVER : Alıcılar.

VİBRATİON : Titreşimin çalışıp çalışmadığını kontrol etmektedir. Bu tuşa bastığımızda titreşimin titremesi gerek. Titreşim titremezse, büyük bir olasılıkla titreşim motoru arıza yapmıştır.

DİMMİNG : Karartma.

Ön ve Arka Kamera

FRONT CAM : Telefonun ön kamerasının kontrol etmektedir. Tuşa bastığımızda ön kameranın açılması gerekir. Açılmazsa genellikle düşmeye bağlı kamera soketi yerinden çıkmış yada arıza oluşmuştur. Her iki durumda da teknik servise göstermeniz gerekmektedir.

MEGA CAM : Telefonun arka kamerasının kontrol etmektedir. Bu tuşu tuşladığımız da arka kameranın açılması gerekmektedir. Şayet kamera açılmazsa düşmeye bağlı kamera soketi yerinden çıkmış yada kameranın değişmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda teknik servise göstermeniz tavsiye edilmektedir.

SENSOR : Telefonun ön üst tarafında bir noktadır. Bu araç telefonla konuştuğumuzda ekranın kapanmasını sağlamaktadır. Böylelikle telefonu kulağımıza dayadığımızda ekrana temas etmemiş oluruz. Aksi halde dokunmatiğe temas sonucu aramadayken başka özelliklerin çalışması demektir. Örneğin kamera açılabilir yada mesaj gönderebilir.

SPEAKER : Bu araç çalan sesi kontrol etmemizi sağlar. Bu kontrol aracını tuşladığımızda telefondan gelen sesin net olması gerekmektedir. Ses net değil, kısık yada cızırtılı geliyorsa arıza var demektir. Bir teknik servisten değişim için yardım alabilirsiniz.

SUB KEY : Alt anahtar.

TOUCH : Ekran dokunmatiğinin çalışma prensibini kontrol etmemizi sağlar. Önce Touch tuşu tuşlandığında yeni bir ekran açılmaktadır. Bu ekranda küçük kutucuklardan oluşan bir dikdörtgen ve dikdörtgenin içinde X işareti var. Sonra elimizi bir köşeden bastırıp tüm işareti gezdirmemiz gerekir. Bu gezdirmeden sonra, gezindiğimiz yerlerin kutucukları hem renklenecek hem de çizgi olacaktır. Şayet kutucuklar boş kalırsa bir sorun vardır. Boş kalan kutucukların olduğu yerlerde dokunmatik hassaslığında sorun olabilir. Teknik servise Kaya GSM‘ e göstermenizde fayda vardır.

SLEEP : Uyku moduna geçip geçmediğini belirtmektedir. Uyku moduna geçmezse ekran sürekli açık kalır ve şarjın bitmesine sebebiyet verecektir. Böylelikle zamanla bataryaya zarar verecektir.

LOW FREQUENCY : Frekans modu.

LED : Bazı telefonlarda tuş kilidi devredeyken sol yada sağ üst köşede ışık yanar. Bu da telefonun açık olduğu anlamına gelmektedir.

BLACK : Ekranın kararıp kararmadığını kontrol eder. Ekran kararıyorsa sorun yoktur.

Tüm cep telefonu soru ve sorunları için sizleri Kaya GSM‘ e bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.