Farklı Şarj Aletleri Kullanmak Zararlı Mı?

Farklı Şarj Aletleri Kullanmak Zararlı Mı?

Farklı Şarj Aletleri Kullanmak Zararlı Mı?

Farklı Şarj Aletleri Kullanmak Zararlı Mı? Evet zarar vermektedir. Çünkü soket tırnaklarında farklılıklar olmaktadır. Diğer taraftan kablo iletim değerinden de kaynaklanmaktadır. Son olarak başka bir sebepte başlık değeridir.

Pek çok mobil cihaz 3.7 – 4.2V lityum polimer batarya kullanmaktadır. Mikro USB ya da benzeri USB girişleri ile şarj edilebilen bataryalar genellikle bu elektrik seviyesinde kullanılmaktadır. Markaların ürettiği şarj kablolarında ise standartlar olmaktadır. Hangi enerji akımı ile çalıştığı ve “input” ile  “output” değerleri ile ilgili olarak ürün ambalajının ve adaptörünün üzerinde bilgiler yer almaktadır.

İşte bu giriş ve çıkış enerji değerlerine göre farklı güvenilir markaların ürettiği şarj kablosunda ve adaptöründe bir sorun olmaktadır. Problemler genellikle farklı akım değerleri ile yapılan şarjlardan dolayı oluşmaktadır.

Başlıklarda Yazan İfadeler

Telefonların şarj aletlerinin adaptörleri üstünde telefona gidecek olan V ve A değerleri yani Volt ve Amper değerleri yazmaktadır. Her telefonun çoğunlukla değişkendir tıpkı bataryalarının Mah değerlerinin farklı olduğu gibi.

Şarj cihazında göreceğiniz bazı sayılar bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan watt (W). Şarj cihazının aynı anda telefonunuza ne kadar enerji gönderebileceğini ifade etmektedir. Bu sayı ne kadar yüksekse telefonunuz o kadar hızlı dolmaktadır.

Tablet ve Bilgisayar Bataryaları

Tabletler ve dizüstü bilgisayarlar doldurulacak daha büyük pillere sahipler. Genellikle daha yüksek W değerine sahip şarj cihazlarına sahiptir. Yani telefonunuzda kullandığınız şarj cihazınız dizüstü bilgisayarınızla çalışmazsa şaşırmayın. Elbette tam tersi yani tablet yada dizüstü bilgisayarın şarjı, telefonu şarj etmektedir.

Orijinal olmayan kalitesiz kablo ve bataryaları kullanmak sorunlar yaşamaya neden olmaktadır. Bunun nedeni fiyatı düşen bu cihazların güvenlik standartlarına bağlı olmamasında yatmaktadır. Güvenlik standartlarına uymayan cihazların tamamı tehlikeli değildir. Ancak güvende olmak için, biraz daha pahalı olsa bile, saygın bir üreticiden veya aksesuar üreticisinden daha yeni bir şarj cihazı kullanmak her zaman daha makul seçenek olacaktır.

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan “yetersiz pil süresi” bir türlü çözüme kavuşturulamadı. Üreticiler; hızlı şarj, güç tasarruf mod’ u ve daha iyi güç tüketimi için çeşitli optimizasyon çözümleri sunmaktalar. Fakat bataryalar telefonların en zayıf noktası olarak kalmaya devam emektedir.

Uzmanlar USB şarj istasyonu yerine AC güç prizi kullanmamızı önermekteler. Mümkünse seyahat halinde kendi şarj cihazlarımızı kullanmamızı tavsiye edilmektedir.

Cihazınıza en uygun şarj aletini Kaya GSM mağazalarında bulabilirsiniz. Hem şarj konusunda hem de soket tamirinde yardımcı olmak isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.