Uygulama Yüklerken Nelere Dikkat Edilmeli

Uygulama Yüklerken Nelere Dikkat Edilmeli

Uygulama Yüklerken Nelere Dikkat Edilmeli

Uygulama yüklerken nelere dikkat edilmeli. Telefonlar, bir iletişim aracı olmanın yanı sıra hayatımızı kolaylaştıran akıllı bir cihaz. Cihazlar, kredi kartı bilgileri, fotoğraflar, lokasyon, web gezinme bilgileri, wi-fi bağlantı geçmişi ve oturum açma şifreleri gibi önemli verileri barındırıyor. Hal böyle olunca da bu veriler, siber suçluların iştahını kabartıyor ve yeni dolandırıcılık yöntemleri çıkıyor.

Çıkan mobil uygulamalar çeşitli yetkiler veya dosyalarınıza erişim hakkı vermeniz için sizden izin istiyor. Çoğu zaman bu izinler uygulamanın amacına uygundur. Bir çok kullanıcının büyük ilgi gösterdiği uygulamalar, her ne kadar zararsız gibi dursalar da, kişisel verilerin farklı amaçlarla kullanılması hatta siber dolandırıcılığa kadar uzanan riskleri de beraberinde getiriyor.

Bir uygulama kendisi için gereksiz gözüken bir veri istiyorsa büyük ihtimalle bu bilgileri üçüncü bir kişi veya şirkete satacak demektir. Siber suçlularda bu bilgileri gerek sizden gerekse bu şirketlerden çalıp size şantaj edebiliyor. Mesela ingilizce öğrenmek için indirdiğiniz bir uygulama, kişi listenize ulaşmak için izin istememeli.

Uygulama Yüklerken Nelere Dikkat Edilmeli

Uygulama indirilirken listenin üst sıralarında yer alan ve yüksek sayıda indirilmiş uygulamaların tercih edilmeli. İndirdiğiniz uygulamanın önce kullanıcı yorumlarını okumak, verilen puanı dikkate almak sürprizlerle karşılaşmamak açısından önemli.

Uygulama indirilmeden önce o uygulama ile ilgili yorumların okunması ve olumsuz yorum almış uygulamalardan uzak durulması gerekir.

Mobil cihazlarda kesinlikle mobil uyumlu bir virüs programının yüklü olması gerekiyor.

Uygulama indirilmeden önce kullanıcılar kendi cep telefonu modeli sahiplerinin yorumlarını okumalı ve sonra indirme işlemini yapması gerekiyor. Çünkü bazı uygulamalar bazı modellerin daha yavaş çalışmasına ve kasılmasına neden olabilir.

Uygulama indirildikten sonra güncelleme ayarları için Wi-Fi seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde güncelleme geldiğinde telefonunuza bu güncelleme otomatik indirilerek internet kotanızın azalmasına yol açabilmesi yer alıyor.

Ücretli uygulamalar için bir ödeme yöntemi seçmeniz gerek. Bunun için en yaygın yöntem kredi kartı ve arkasındaki 3 haneli güvenlik kodunun, online mağazaya kayıt ettirilmesi. Ancak düşük limitli kredi kartınızla bu işlemleri yapmanız ya da bankanız aracılığıyla bir sanal kart oluşturmanız veyahut ön ödemeli, uygulama satın alma kartlarından edinmeniz her zaman için daha güvenli.

Ototmatik güncellemelerden kaçının ve güncellemeleri elle yapın.

Daha fazla bilgi için sizleri Kaya GSM şubelerine bekleriz.

İletişim / Ulaşım

İletişim ve konum bilgilerimiz için ürün altında bulunan butonları kullanabilir ya da İletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hasanpaşa Mahallesi Kurbağalıdere Caddesi No: 76/B Kadıköy-İstanbul

Hasanpaşa Polis Karakolu Karşısı (Siyah Tabela – Kaya GSM)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.