Cep Telefonu Ekran Çeşitleri

Cep Telefonu Ekran Çeşitleri

Cep Telefonu Ekran Çeşitleri

Cep Telefonu Ekran Çeşitleri, LCD-TFT, IPS-LCD, Super LCD, NOVA, OLED, AMOLED ve Super AMOLED cep telefonu ekran teknolojilerinde geliştirilen en popüler ekran türlerden birkaçı.

TFT-LCD ekranlar, arka plandan aydınlatmalı bir yüzeyin hangi tonu sağlayacaklarına göre çalıştırılan RGB renkli filtreler mantığı ile çalışmaktadır. Bu nedenle TFT LCD teknolojisi, cep telefonlarında kullanılan en yaygın ekran teknolojisidir. Bir çeşit sıvı kristal ekran (LCD) olan teknoloji, görüntü kalitesini artırmak için TFT teknolojisini kullanır.

IPS-LCD, Düzlem İçi Geçişli Sıvı Kristal Ekran anlamına gelir. Bu sayede, TFT-LCD ekrana kıyasla daha iyi görüntü kalitesi sunar. IPS LCD’nin iyi yanı, daha iyi görüş açıları sunması ve daha az güç tüketmesidir.

Super LCD, birçok LCD teknolojisine göre özellikle daha düşük güç harcamasına sahiptir. Süper AMOLED ekranlar, ekranın kendisinde kapasitif dokunmatik sensörlerle oluşturulmuştur. Yani dokunmayı algılayan katman, ekranın üstünde üst üste bindirilmek yerine ekrana entegredir.

OLED ekranlar ise; görüntü oluşturmak için ışık yayan ledlerden faydalanmaktadır. Organik Işık Yayan Diyot (OLED) ekran teknolojisi kullanılmaktadır. Öncelikle mükemmel renk üretimi sonra daha hızlı yanıt süreleri ve daha geniş izleme açılarına sahiptir. Daha yüksek parlaklık ve son derece hafif tasarımları nedeniyle LCD teknolojisine kıyasla çok daha iyidir.

NOVA, Parlaklığı yüksek oranda artırdığı ve inanılmaz derecede enerji tasarrufu sağladığı söylenmektedir.

AMOLED, Bu ekran teknolojisi, organik bileşenlere dayanmaktadır. Çok düşük bir güç tüketiminin yanında yüksek resim kalitesi sunmaktadır. LCD ekranların tersine, AMOLED ekranlar bir arka plan ışığına ihtiyaç duymamaktadır. Her piksel kendi ışığını üretiyor. Bu da AMOLED ekranlı telefonların daha ince olabilmesine izin veriyor. Ayrıca AMOLED ekranlarda, her bir piksel ayrı ayrı aydınlatılarak görüntü oluşturuluyor. Ancak bu ekranlar diğer ekran türlerinde olan arka aydınlatmaya gerek duymuyor. Böylece özellikle koyu renklerin daha açık renkte görünmesi sorunu ortadan kalkıyor.

Cep Telefonu Ekran Çeşitleri Hangi Marka Hangi Ekranı Kullanıyor?

TFT-LCD : Samsung Galaxy On7 Prime, Sony Xperia Z2, Meizu m1 note, General Mobile Discovery Elite vs.

IPS-LCD : Apple iPhone 11, Poco X3 NFC, Huawei Mate 20, Realme 6 Pro, Honor 20, LG G7 ThinQ vs.

Super LCD : HTC One S9, Samsung Galaxy SL, HTC U Play, HTC Desire 825 kullanmaktadır.

OLED : Huawei Mate 40 Pro, Oppo Find X2, Apple iPhone 12 Pro, Sony Xperia 5, Honor Play 4T Pro vs.

NOVA : Yalnız LG kullandığını duyduk.

AMOLED : OnePlus 8 Pro, Xiaomi Mi 10, Oppo Reno 10x Zoom, Vivo X51 5G vs.

Super AMOLED : Samsung Galaxy Note 20, Realme X2 Pro, Oppo Reno 4 Lite kullanmaktadır.

Ekran bilgisi ve ekran değişimi için sizleri Kaya GSM‘ e bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.