Anti Statik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Antistatik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir.

Anti Statik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Anti statik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Ayrıntılı olarak bu yazımızda size bilgi vermeye çalışacağız. Umarın bu bilginini size faydası dokunur.

Statik elektrik nedir? ESD Nedir? Ne işe yarar? Anti statik Bileklik Nedir? Çeşitleri nelerdir? 

Statik Elektrik Nedir? Statik elektrik farklı tiplerdeki malzemelerin birbirlerine sürtünmeleri sonucunda malzeme yüzeyinde oluşan elektrik olarak tanımlanmaktadır.

Elektrostatik Boşalma-ESD Nedir? 

Elektrostatik Boşalma (ESD, ElectroStatic Discharge), farklı elektriksel yüke sahip iki nesnenin birbirine yaklaşması ya da temasıyla oluşan çok hızlı elektrik akışıdır.

Öncelikle buna bir kaç örnek vermek gerekirse; ilk örneğimiz yünlü bir elbiseyi giyip çıkarırken. İkinci örneğimiz plastik bir tarağı bir kumaşa sürterken. Son örneğimiz market arabalarını sürerken gibi daha bir çok örnek verilebilir.

Başta cep telefonu olmak üzere bir çok elektronik tamirde bu problem olabilmektedir. Konuya biraz açıklık getirmek faydalı olacaktır. Örneğin bir cep telefonunu tamir ederken tamir aşamasında statik elektrik bazı devrelere zarar verebilmektedir. Ekran gibi hassas parçalar bozulabilmektedir. Bu sebepten dolayı problemi (elektriklenmeyi) bertaraf etmek üzere çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda başta Anti statik bileklik olmak üzere bir kaç çeşit statik önleyici ürünler geliştirildi. Bir kaçını örnek vermek gerekirse; kablolu ve kablosuz örnekleri verilebilir.

Ne işe yarar?

Elektriklenmeyi önlemektedir.

Anti statik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Anti statik Bileklik vücutta oluşan statik elektriği vücuttan atmaya yarayan bir bileklik türüdür. Elektriklenmeyi önlemektedir.  

Anti statik Bileklik Çeşitleri :

Anti statik bileklik çeşitleri kablolu, kablosuz, metal, antialerjik, ve tek kullanımlık olmak üzere birkaç çeşit bulunmaktadır. En yaygın kullanılan Kablolu ve Kablosuz modelleri olmaktadır.

Şekil itibarıyla kablosuz Anti statik bileklik, bileklik görünümünde olup, insan tenine  temas etmek üzere alt kısımda metal parça bulunmaktadır.

Kablolu Anti statik bileklik modelinde ise yaylı ve uzadığında 1.80 cm kadar uzayan bir kablosu vardır. Daha geniş  iş yerlerinde kullanılan  Anti statik bileklik kablo uzunluğu 3 metreye kadar uzayabilmektedir. Bu kabloyla oluşan statik elektriklenmeyi, anti statik örtüye yada evde kullandığımız üçlü prizde bulunan topraklanma hattına göndermektedir

Anti statik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir. Yazımızda size bilgi vermeye çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.