Akıllı Saat Nedir?

Akıllı Saat Nedir?

Akıllı Saat Nedir?

Akıllı saat, tıpkı diğer saatler gibi kola takılabilen ancak içerisinde özel bir yazılım ve işletim sistemi bulunan, üreticisinin belirlediği özelliklerle birlikte temelde saati gösterme ve daha fazlasını yapma yeteneğine sahip bir cihaz.

Akıllı Saat Özellikleri Nelerdir?

Genel kabul görülen akıllı saat özellikleri;

– Saat ve tarih gösterme

– Mesaj, uygulama ve arama bildirimleri

– Telefon konuşması

– Nabız ve uyku ölçümleri

– Uyumlu interaktif uygulamaları açmak ve takip etmek

– Adım ve kalori ölçer gibi takipleri yapabilmek

– Çalar saat

– GPS

– Kulaklık ve müzik kontrolü gibi…

İlk Akıllı Saat Örneklerinden Bir Kaç Örnek

1927 yılında akıllı saatlerin ilk örneği ortaya çıktı. Kola takılabilen ve ilk akıllı ürün sayılabilecek Plus Four, rota bulucu ve kendince akıllı olan bir üründü.

Timex Datalink kol saati, 1994 yılında piyasaya sürüldü. İlk Timex Datalink Akıllı Saatleri, bir PC ile iletişim kurmak için bir kablosuz veri aktarım modu gerçekleştirdi. Microsoft Schedule+ ile randevular ve kişiler oluşturuldu. 1999’da Samsung, dünyanın ilk saatli telefonu olan SPH-WP10’u piyasaya sürdü.

1972 yılında dünyadaki ilk tam elektrikli ve LED göstergelere sahip Hamilton Pulsar P1.

1983 yılında Seiko, Data-2000 modelini piyasaya sürdü. Bu model kısa notları, özel tarihleri kaydedebiliyor ve irice bir klavye eki ile de karmaşık hesaplamaları yapabiliyordu.

1995 yılında MessageWatch’u kullanıcılarına sundu. MessageWatch, FM frekanslarını kullanarak arayanların kimliğini ve hava durumu bilgilerini gösteriyor.

2000 yılında IBM tarafından üretilen “IBM WatchPad”  Linux tabanlı çalışan ilk akıllı saat prototipi. Linux’un geniş olanaklarından yararlanan “WatchPad“ IBM ile Japonya’nın “Citizen Watch” şirketiyle işbirliği içinde ortak bir çalışma sonucu yapılmıştır. 74 MHz işlemci hızına sahip cihaz 32 Bit ARM işlemci üzerinde Linux işletim sistemiyle çalışıyor.

2012 yılında üretici firma Pebble temel özelliklere sahip olan, siyah beyaz LCD ekran ile sunduğu, titreşim özelliğine sahip, üzerinde 100 den fazla uygulamanın çalıştığı, pil ömrü 10 güne kadar dayanan akıllı saat.

Akıllı Saat Nedir? Yazımızda verdiğimiz bir kaç örnek dışında daha fazla bilgi için Kaya GSM şubelerine bekleriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.